Ляльки Середньої Наддніпрянщини своєрідні за способом виготовлення, складні за декоративною палітрою. Таку ляльку виготовляли способом зв’язування і накручування вузлів без голки та ножиці. Тому вона і називається «вузликова лялька». Вважалось, що лялька не повинна бути схожа на людину, бо в неї може вселитися злий дух.
Хрест на обличчі - символ райдуги, тому він робиться з яскравих ниток. Обличчя - солярний знак сонця. Всі вертикальні лінії - це чоловічий початок, усі горизонтальні лінії - жіночий.
Превалювання жіночих зображень над чоловічими пояснюється тим, що з жіночим образом з давніх часів асоціювалися уявлення про богиню родючості, берегиню домашнього вогнища та захисницю.
Тож ляльки Середньої Наддніпрянщини мають найбільш обрядовий вигляд. Вони декоративні, яскраві, старчаті мають язичеський трохи таємничий вигляд. Оскільки народні ляльки з тканини були невід’ємною частиною селянського побутового середовища, пов’язаного з хліборобською працею та домашнім вогнищем, тому вони і в прадавні часи, і сьогодні є символом родючості, материнства та своєрідним оберегом.
За красою ляльки судили про смак та уміння її володарки. Тому в хід йшли яскраві шматочки тканини, мотузки, вишивка, буси та інши прикраси. Тканину рвали на шматочки, робили вузлик продовгуватий, зав’язували в хустинку та перев’язували мотузками.
Ляльки виготовлялися або нашвидкоруч, щоб заспокоїти забавити дитину, або старанно як.
Майстерно зроблена, пишно вдягнена лялька є цінним предметом домашнього майна, водночас виступаючи посередницею між старшим і молодшим поколіннями, запорукою добробуту, щасливого родинного життя, та захисту від злих сил.
Ціна лялечки залежить від її розміру, дизайну та
матеріалу. Подана на сайті колекція постійно оновлюється.
|